Şeffaf Plak Tedavisi Çukurambar

İnvisalign Çukurambar

Son yıllarda erişkin ortodonti hasta sayısındaki artış estetik tedavi yöntemlerine olan yönelimi arttırmıştır.

Günümüzde en güncel ortodontik tedavi yaklaşımı ise şeffaf plaklarla (invisalign) diş çarpraşıklarının düzeltilmesidir. Bu yöntemde öncelikle hastaların diş ölçüleri alınmakta ve kişiye özel bir tedavi simülasyonu oluşturulmaktadır. Doktorunuzun sizin probleminize uygun tedavi planını oluşturması tedavinin en önemli aşamasıdır. Çünkü bu plana göre dişleriniz düzelecektir. Doktorunuzun tedavi planını onaylamasından sonra tedavi sonuna kadar, dişleri düzeltecek kadar şeffaf plak üretilmektedir. Şeffaf plaklarınız (invisalign) geldikten sonraki ilk doktor randevunuzda plakların istenilen diş hareketlerini daha kolay yapabilmesi için dişlerin üzerine diş renginde küçük eklentiler yapıştırılmaktadır. Daha sonra size eve götürmeniz için şeffaf plaklarınız (invisalign) verilecek ve nerede olursanız olun her 1-2 haftada bir plaklarınızı değiştirebileceksiniz. Bu sayede yurt içi veya yurt dışı seyahatlerinizde doktorunuzu göremeyeceğiniz uzun dönemlerde tedavinizin ertelenmesini engelleyip, devam etmesini sağlayacaksınız.

Son teknoloji dijital tedavi planlama sayesinde doktorunuzla her 6 ila 8 haftada bir genellikle yorucu olmayan kısa ziyaretlerde bulunmanız gerekmektedir.

Peki şeffaf plaklarımı (invisalign) teslim aldım nasıl kullanmalıyım? 

Öncelikle bu tedavi klasik Ortodontik tedavi olan braketlerden daha az ağrılıdır. Ama tedaviye başladığınız ilk hafta dişlerde ağrı hissedebilirsiniz. Bu durumda ağrı kesici kullanabilirsiniz. Şeffaf plaklarınızı (invisalign) gün içinde 20-22 saat takmanız gerekmektedir. Sadece yemek yerken çıkarmalısınız. Şeffaf plaklanız (invisalign) ağzınızdayken sadece su içebilirsiniz. Bu plaklar sizi rahatsız etmek için değil, yaşamınıza rahat devam edebilmeniz için tasarlandı ve çıkarılabilir oldukları için herhangi bir kısıtlama olmadan sevdiğiniz yemeğin keyfini sürmeye devam etmek için kolaylıkla takıp çıkarabilirsiniz. Temas sporlarıyla uğraşanlar ise maç yada antremanlarda önce plaklarını çıkarabilirsiniz. Eğer sigara içiyorsanız, her sigara içişinizde plaklarınız çıkarmanıza gerek yoktur sadece sigara şeffaf plaklarınızda (invisalign) renklenmeye neden olmaktadır.

Ağız bakımımızı yapmak için şeffaf plaklar (invisalign) kolaylıkla çıkarılabilir ve rahatlıkla dişlerinizi fırçalayıp diş ipi kullanabilirsiniz. Daha düz dişler diş çürümesine ve diş eti hastalığına karşı daha az yatkın olduğundan, daha düz bir gülümsemeye yatırım yapmak gelecekteki yüksek maliyetli diş tedavilerine olan ihtiyacı azaltacaktır.

Günlük ağız bakımınızın yanında plaklarınızın da temizliği çok önemlidir. Her fırçalamada plaklarınızı da fırçalamanız ve plaklarınızı temizlemek için özel olarak üretilmiş temizleme tabletleriyle temizlemelisiniz.